بانک خون بندناف رویان

سلامتی هم قابل پس انداز است.

سلول بنیادی چیست؟
سلول بنیادی، سلولی است که دارای 2 ویژگی مهم توانایی تکثیر یا خود نوزائی و تمایز یا تبدیل به انواع سلول¬های بدن می¬باشد. با توجه به انواع سلول بنیادی که می¬تواند سلول بنیادی جنینی بوده یعنی به تمام سلول‌های بدن تبدیل شود و یا سلول بنیادی بالغین که به رده خاصی از سلول‌ها همانند سلول خونی، قلبی، عصبی و غضروفی تبدیل گردد؛ این سلول‌ها تقسیم‌بندی می‌شوند. سلول¬های بنیادی در بافت‌های مختلف بدن وجود دارند و در ترمیم بافت‌های بدن بدنبال آسیب و جراحت موثر بوده و می‌توانند در بافت‌های آسیب دیده‌ای که بخش عمده سلول‌های آنها از بین رفته است، جایگزین سلول‌های آسیب دیده شده و به ترمیم و رفع نقص در آن بافت کمک نمایند.
اهمیت ذخیره سلول های بنیادی خون بند ناف نوزاد چیست؟

خون بندناف خونی است که پس از تولد در بندناف و جفت باقی مانده و دور ریخته می‌شود. این خون غنی از سلول‌های بنیادی است. سلول‌های بنیادی خون بندناف همانند سلول‌های بنیادی خون‌ساز مغز استخوان به سلول‌های زیر تقسیم می‌شوند:

 • گلبول‌های قرمز، که اکسیژن را به تمام بدن حمل می‌کنند
 • گلبول‌های سفید، که در سیستم ایمنی فعالانه شرکت دارند
 • پلاکت‌ها که به انعقاد خون کمک می‌کنند

همچنین این سلول‌ها قادر به ساخت انواع سلول‌های دیگر و ترمیم و نگهداری سلول‌ها در هنگام جراحت هستند. بنابراین اگر امکان جمعآوری و ذخیر‌ه‌‌سازی این سلو‌‌‌ل‌‌ها فراهم شود، همواره منبعی غنی از سلو‌‌‌ل‌های بنیادی خون‌ساز را در اختیار داریم که این سلول‌ها می‌‌توانند در بیماری‌هایی که منشاء خونی داشته و اختلال در فعالیت مغز استخوان و سیستم ایمنی تلقی می‌شوند مورد استفاده قرارگیرد. در دسترس بودن، کاهش احتمال رد پیوند، کاهش خطر آلودگی و شانس یافتن نمونه با تطابق ژنتیکی از مهم‌ترین جنبه‌‌های اهمیت ذخیره‌‌سازی خون بندناف است.

منظور از بانک خصوصی و عمومی سلول های بنیادی خون بند ناف چیست؟

در بانک خون بند ناف خصوصی، ذخیره‌سازی نمونه بنا به درخواست متقاضی و پرداخت هزینه‌های مربوط به آن صورت گرفته و نمونه خون در مالکیت طرف قرارداد می‌باشد.
در بانک خون بندناف عمومی، نمونه خون بندناف از طرف خانواده به بانک اهداء می‌شود بنابراین ذخیره-‌سازی به صورت رایگان انجام شده و در مالکیت بانک عمومی خون بندناف قرار می‌گیرد

مراحل عضویت در بانک خون بند ناف رویان چگونه است؟
 • اطمینان از عدم وجود موارد منع قرارداد (لیست موارد منع قرارداد در سایت شرکت قابل مشاهده می‌باشد)
 • انعقاد قرارداد
 • پرداخت هزینه‌های مربوط به ذخیره‌سازی خون بند ناف
 • دریافت کیت خونگیری از بند ناف
 • خونگیری از مادر به منظور انجام آزمایشات سرولوژی (در محدوده ی زمانی مشخص)
 • خونگیری از بند ناف در روز زایمان
 • پردازش خون بند ناف
 • ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بند ناف
 • صدور گواهی فریز
 • پرداخت شارژ سالیانه
آیا در حین بارداری و قبل از عقد قرارداد نیاز به رعایت موارد خاصی از سوی مادر می باشد؟

استفاده از برخی داروها و یا ابتلا به پاره‌ای از بیماری‌ها در دوران مختلف زندگی مادر باعث منع قرارداد می‌شود.
جهت آشنایی با این موارد می¬توانید به قسمت موارد منع قرارداد مراجعه نمائید.

آیا قبل از عقد قرارداد نیاز به انجام آزمایشات خاصی می باشد؟
آزمایشات مادر برروی نمونه خون گرفته شده از مادر و همزمان با پردازش سلولی نمونه خون بند ناف، در آزمایشگاه رویان انجام می‌‌شود. در صورت لزوم ممکن است آزمایشات تکمیلی نیز مورد نیاز باشد که متعاقبا اعلام می‌شود.

RPR, HBSAb, HBSAg, HCVAb Total, HBCAb Total, HIVI/II, CMVIgM, CMVIgG, HTLV I/II

آیا امکان پرداخت هزینه شارژ سالیانه به صورت پنج و یا ده ساله وجود دارد؟
بله. در صورتی که شارژ به صورت یکجا پرداخت شود شامل تخفیفات زیر می‌گردد:
برای ثبت نام و عقد قرارداد به کجا مراجعه کنم؟
جهت ثبت نام حضوری به دفاتر نمایندگی مراجعه شود.
نحوه ثبت نام و جمع آوری نمونه در شهرهایی که از محل نمایندگی های شرکت فاصله زیادی دارد، چگونه است؟
تمامی دفاتر نمایندگی در مراکز استان‌ها مستقر بوده و غالبا شهرستان¬های خارج از مرکز را نیز تحت پوشش دارند. در غیر این صورت عقد قرارداد مستقیما با دفتر نمایندگی تهران نیز امکان‌پذیر بوده و با انجام هماهنگی لازم، خونگیری توسط پرسنل اتاق عمل یا پزشک صورت می‌گیرد.
آیا در زمان عقد قرارداد حضور همزمان پدر و مادر نوزاد الزامی است؟
خیر.
حضور پدر یا مادر (یکی از والدین) جهت عقد قرارداد الزامی است. در صورتی که امکان حضور یکی از والدین وجود نداشته باشد، حضور شخص ثالث با داشتن وکالتنامه محضری جهت عقد قرارداد ضروری است.
فرایند جمع آوری و فریز سلول های بنیادی خون بند ناف چگونه است؟
 • کارشناسان خونگیر آموزش دیده در زمان زایمان در اتاق عمل حضوریافته و پس از تولد نوزاد کار خونگیری از بندناف را انجام می‌دهند. خون جمع‌آوری شده در کیت مخصوص به پدر یا همراه مادر تحویل داده می‌شود.
 • بعد از دریافت کیت، رابطین حمل نمونه جهت دریافتن نمونه به بیمارستان مراجعه نموده و نمونه خون را با حفظ شرایط استاندارد به بانک خون منتقل می‌نمایند.
 • نمونه خون پس از انجام کنترل کیفی اولیه وارد آزمایشگاه پردازش می‌شود. سلول‌های بنیادی خون بندناف در صورت داشتن استاندارد لازم از نظر تعداد سلول، آزمایشات سرولوژی و آزمایشات میکروبی که روی خون بندناف انجام می‌پذیرد؛ ذخیره می‌گردد.
 • سلول‌های بنیادی در درون تانک‌های مخصوص در دمای 196- نگهداری می‌شوند.
قبل از ذخیره نمونه چه بررسی هایی جهت اطمینان از سلامت نمونه ها، انجام می گیرد؟
 • نمونه‌های دریافت شده به محض ورود به مرکز توسط کارشناسان کنترل کیفی بررسی می‌‌گردند. در صورت تایید اولیه، نمونه‌‌ها وارد فرایند پردازش سلولی می‌‌شوند.
 • نمونه‌ها پس از ورود به آزمایشگاه پردازش سلولی، از لحاظ حجم و تعداد سلول مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در صورت دارا بودن استاندارد لازم، سلول‌های بنیادی فریز موقت می‌گردند.
 • همزمان با انجام پردازش سلولی، روی نمونه خون‌های دریافت شده آزمایشات تست ویروسی و میکروبی صورت می‌گیرد؛ که در صورت تایید سلامت نمونه خون توسط این آزمایشات، سلول‌های بنیادی برای نگهداری طولانی مدت، وارد تانک‌‌های مخصوص محتوی نیتروژن مایع می‌‌شود.
چند بار می توان از نمونه ذخیره شده استفاده کرد؟
با توجه به محدود بودن تعداد سلول‌های بنیادی خون بند ناف، و عدم امکان تکثیر سلول‌ها غالبا از هر کیسه خون فقط در یک نوبت می‌توان استفاده کرد. ولیکن با توجه به نوع بیماری و تعداد سلول مورد نیاز در برخی موارد امکان استفاده در چند نوبت هم وجود دارد.
در صورت ذخیره نمونه خون بند ناف فرزند اول، آیا نیازی به ذخیره نمونه خون فرزندان بعدی می باشد؟
هرچند احتمال تطابق ژنتیکی بین فرزندان و همچنین والدین با فرزندان وجود دارد؛ ولیکن توصیه می-شود ذخیره‌ سازی خون بند ناف برای هر فرزند مورد توجه قرار گیرد.
نمونه های فریز شده تا چه مدت قابل نگهداری می باشند؟
براساس یافته‌های علمی و با توجه به نمونه‌های ذخیره‌شده در بانک‌های خون بند ناف از بدو تاسیس تا کنون مشخص گردیده که امکان استفاده از نمونه‌‌ها تا 28 سال هم بر اساس استانداردهای فعلی وجود دارد.
آیا پس از فریز نمونه ها و در سال های بعد نیز کنترل های مستمری جهت اطمینان از سلامت نمونه ها توسط شرکت صورت می گیرد؟
کلیه نمونه‌ها در شرایط دمایی 196- در تانک‌های مخصوص حاوی نیتروژن مایع نگهداری می‌شوند و در زمان‌های مشخص این تانک‌ها مورد بررسی مستمر کیفی و فنی قرار می‌گیرند
در حال حاضر چه نوع بیماری هایی با کمک سلول های بنیادی خون بند ناف قابل درمان است؟
با توجه به اینکه سلول غالب در خون بند ناف، سلول بنیادی خون‌ساز است؛ در حال حاضر بیماری‌‌هایی که منشاء خونی دارند نظیر انواع سرطان‌های خون، لوسمی، تالاسمی، کم خونی¬های مادرزادی و برخی بیماری‌های نقص سیستم ایمنی با این سلول‌ها قابل درمان هستند. با توجه به اینکه هم اکنون کارآزمایی بالینی دربیمار‌های عصبی همانند فلج مغزی یا CP و اتیسم در حال انجام می‌‌باشد، امیدواری به استفاده از این سلول‌ها در سایر بیماری‌ها نیز افزایش یافته است.